10 Kuriozitete për Malin e Zi që duhet të dini para se të udhëtoni

nga Flogerta Driza

10 Kuriozitete për Malin e Zi që duhet të dini para se të udhëtoni. Shteti i vogël Ballkanik me pamje nga Adriatiku është një vend interesant plot thesare për tu zbuluar me qetësi. Vlen të vizitohet mundësisht në pranverë, në fillim ose në fund të verës kur turistët janë pak.

Një udhëtim rrugor përgjatë bregdetit dhe tokës së egër është ideale për të vlerësuar të gjitha mrekullitë që Mali i Zi u ofron vizitorëve të tij. Në këtë artikull do të gjeni 10 kuriozitete për Malin e Zi që duhet të dini para se të udhëtoni atje. Me shpresën që të jeni në gjendje të ktheheni sa më shpejt të jetë e mundur për të lëvizur të sigurt.

1. Është një nga shtetet më të reja në botë

Mali i Zi

Në qershor 2006, pas një referendumi të mbajtur në 21 maj të të njëjtit vit, Mali i Zi shpalli pavarësinë nga Serbia. Mali i Zi ishte pjesë e Bashkimit Shtetëror të Serbisë që nga viti 1992, pas shpërbërjes së ish Jugosllavisë.

2. Monedha e shkëmbimit është Euro

Megjithëse nuk ishte një vend anëtar i Bashkimit Evropian, në vitin 2008 vendi ballkanik paraqiti një kërkesë zyrtare për t’u bashkuar me të dhe miratoi në mënyrë të një-anshme euron. Pra, nëse po planifikoni një udhëtim këtu nuk duhet të shqetësoheni për ndryshimin e parave.

3. Është një thesar i biodiversitetit

Pavarësisht nga përmasa e tij e vogël, Mali i Zi mburret me katër site të trashëgimisë botërore, katër parqe kombëtare dhe një nga pyjet e virgjër të fundit në Evropë. Përveç lumenjve, ishujve, liqeneve dhe kanioneve ky vend është një thesar i vërtetë i biodiversitetit.

4. Ka kanionin më të thellë në Evropë

Kuriozitete për Malin e Zi

Duke folur për kanionet: a e dini se kanioni më i thellë në Evropë ndodhet në vendin e Ballkanit? Pas Grand Canyon, lumi Tara, i cili rrjedh në brendësi nga Mali i Zi, besohet se gdhend një nga kanionet më të thella në botë.

5. Ka plantacionin më të madh të vreshtave në Evropë

Në jug të kryeqytetit Podgorica, Plantaze është plantacioni më i madh i hardhive në kontinentin e vjetër. Mbi 2100 hektarë vreshta karakterizuar nga 11 milion hardhi, nga rreshtat e të cilave prodhohen 40 lloje vere. Shifra jo të këqija për një vend kaq të vogël si Mali i Zi.

6. Gjiri i tij ka magjepsur poetë nga e gjithë bota

Kuriozitete për Malin e Zi

Gjiri i Kotorrit është tipari kryesor i Malit të Zi dhe, në përgjithësi, një nga zonat më magjepsëse të gadishullit Ballkanik. Në serinë e gjireve ka fshatra antikë ku koha duket se ka ndaluar. Përmes të gjithë serisë së gjireve Kotor, Perast dhe Herceg Novi ishuj fotogjenikë me kisha guri dhe manastire antike kanë magjepsur shumë eksplorues përfshirë Lord Bajronin. Ky e fundit e përcaktoi këtë zonë si takimin më të bukur mes tokës dhe detit.

7. Është një destinacion për pelegrinazhe fetare

Manastiri i shekullit të shtatëmbëdhjetë i Ostrogut, rreth një orë me makinë nga kryeqyteti, Podgorica, është një nga vendet më të famshme të pelegrinazheve në gadishullin Ballkanik. Në këtë ndërtesë të vendosur mbi gur 900 metra mbi luginën e lumit Zeta. Atje shkojnë çdo vit mijëra besimtarë ortodoksë nga i gjithë Ballkani.

8. Ka qenë destinacion pushimesh për të famshmit për dekada

Kotor

Megjithëse është rikthyer në modë për disa vite, në të vërtetë mes viteve ‘60 dhe ‘80 vendi ishte një destinacion pushimesh për vipat. Ishulli i Sveti Stefan, në fakt, frekuentohej nga personazhe të tillë si Sophia Loren, Elizabeth Taylor dhe Orson ëelles.

9. Podgorica është destinacioni ideal për adhuruesit e arkitekturës Brutaliste

Kryeqyteti Podgorica nuk është qyteti më i bukur në Ballkan dhe vetëm për të nuk ia vlen të udhëtosh në Mal të Zi. Mirëpo është destinacioni perfekt për dashamirësit e arkitekturës brutaliste. Vetëm disa metra larg zonave të natës, lagjeve të banimit ose qendrave të përmbajtura historike do ta gjeni veten të rrethuar nga blloqe autentike popullore të epokës Jugosllave. Këto të fundit kontribuojnë duke i dhënë kryeqytetit të Malit të Zi një aspekt dekadent, por magjepsës.

10. Banorët e saj janë ndër më të gjatët në Evropë

Malazezët janë gjigandë të vërtetë! Do ta vini re menjëherë kur udhëtoni në këtë vend. Popullsia e Malit të Zi, në fakt, ashtu si ajo e shteteve fqinje – Kroacia dhe Serbia – është ndër popullsitë më të gjata në kontinentin e vjetër. Gjatësia mesatare e meshkujve është 1.86 cm dhe ajo e femrave është 1.71 cm.