7 filmat më të mirë për tu parë në prag të vitit të ri

nga Flogerta Driza

Meqë mungon shumë pak nga festat e fundvitit, kemi sjellë 7 filmat më të mirë për tu parë në prag të vitit të ri. Duke filluar nga komeditë, romancat apo edhe dramat me efekt tipik për ditën e fundit të vitit. Ja cilët janë filmat më të mirë që kemi sjellë për ju.

1. Bridget Jones’s Diary (2001)

Ky film fillon me vendosmërinë e Bridget Jones për të nisur vitin duke mbajtur shënim të të gjitha synimeve të Vitit të Ri me një ditar. Filmi përfundon me momentin më të ëmbël që ajo ndan me Mr Right, Mark, në prag të Vitit të Ri.

Me ekuilibrin perfekt të komedisë së përzemërt dhe rrëfimit të trishtë, Ditari i Bridget Jones meriton vendin tek filmat më të mirë për tu parë në fundvit. 

2. New Year’s Eve (2011)

filmat më të mirë

Kjo mund të mos jetë një nga veprat më të mira të Garry Marshall kur krahasohet me klasikët e kultit siç janë seria The Pretty ëoman apo The Princess Diaries, por do t’ju argëtojë gjatë gjithë natës. I ndërtuar rreth temës së Natës së Vitit të Ri (natyrisht), filmi përmban historitë e ndërthurura të dashurisë së çifteve dhe beqarëve të ndryshëm, të luajtur nga yje të tillë si Zac Efron, Lea Michele, Robert De Niro dhe Jon Bon Jovi për të përmendur disa. është e vështirë të mos e duash këtë komedi të mbushur me yje.

3. About Time (2013)

Dashuri, temë tipike festive, Rom-com, çfarë duhet t’ju themi më shumë? Natën tjetër pas një feste zhgënjyese të Vitit të Ri, Tim mëson për aftësinë e tij të trashëguar për të shkuar pas në kohë nga babai i tij. Ai përdor fuqinë e tij për tu kthyer në parti dhe përpiqet të mos jetë shoqërisht i vështirë këtë herë. Ai pastaj takon përsëri vajzën e ëndrrave të tij dhe ndan një puthje të paharrueshme të Vitit të Ri me të. Përveçse është një film i shkëlqyer për pushime, kjo përrallë romantike është fantastike për ditën e fundit të vitit.

filmat më të mirë

4. The Great Gatsby (2013)

Përshtatja e klasikut të F. Scott Fitzgerald mund të mos ketë lidhje me pragun e Vitit të Ri, por është një film i bukur vizualisht dhe emocionalisht për tu parë. Do të shihni veshje të mrekullueshme, shtëpi luksoze dhe sfonde joshëse festash. Të gjithë elementët që përcaktonin dekadencën luksoze të Epokës së Jazz-it në Amerikë.Ky film flet për ëndrrën e Jay Gatsby (i cili është luajtur nga Leonardo DiCaprio) për t’u bërë një anëtar i shoqërisë së klasës së lartë. Si dhe për historinë e tij të pamundur të dashurisë, Daisy, një vajzë e re dhe e bukur nga një familje prestigjioze.

5. Rent (2005)

Kemi nevojë për një dramë muzikore në listën tonë të filmave për pushime, dhe çfarë zgjedhjeje është më e mirë se Rent. Me protagonistët e kastit origjinal të Broadway, vendosur në East Village në New York City, flet për një grup bohemësh që luftojnë për dashurinë dhe jetën nën hijen e AIDS-it. E gjitha kjo në prag të Krishtlindjes dhe ditës së Vitit të Ri. Ndërsa i qëndroni besnikë komplotit të muzikalit origjinal, ky film tërheqës përmban gjithashtu një larmi të madhe të kolonave zanore për të kënaqur çdo lloj adhuruesi të muzikës.

6. When Harry Met Sally… (1989)

Romance

Padyshim komedia më e mirë romantike e bërë ndonjëherë në histori. Ky film sigurisht që ia vlen të shikohet për të gjithë romantikët e pashpresë atje jashtë. Tregon historinë e dy miqve më të mirë, Harry dhe Sally, të cilët e njohin njëri-tjetrin për vite me radhë dhe gradualisht e kuptojnë dashurinë e tyre. Drama është e famshme për skenarin e saj të mprehtë, komploti i këndshëm – dhe natyrisht – portreti tipik i Vitit të Ri. Por, është kimia midis dy aktorëve që e bën filmin me të vërtetë një klasik.

7. 200 Cigarettes (1999)

filmat më të mirë

Nëse ka një film festiv që mund ta shikoni vazhdimisht, përsëri dhe përsëri, ajo është komedia klasike – 200 cigare. është pragu i Vitit të Ri në 1981, dhe Monica po zhvillon një aheng të madh. Ajo ka frikë se askush nuk do të marrë pjesë. Në të njëjtën kohë, çifte dhe miq të ndryshëm të rinj po përballen me sfidat e jetës para se të bëjnë rrugën e tyre për tek festa. Mbi të gjitha, ashtu si personazhet në film, gjithmonë mund të shpresohet se gjërat do të përmirësohen pas pragut të Vitit të Ri.