9 arsye për ta bërë Kosovën destinacionin tuaj të ardhshëm turistik

nga Flogerta Driza

Bëni Kosovën destinacionin tuaj të ardhshëm turistik. Edhe pse është një vend pa dalje në det, kjo nuk e bën më pak tërheqës për turizëm. Meqë periudha e koronës tashmë ka kaluar, besojmë se jeta duhet të vazhdojë normalisht, madje duhet t’i kthehemi planifikimit të vendeve që do të vizitojmë këtë verë.

Bëni Kosovën destinacionin tuaj të ardhshëm , kjo sepse i flet më së miri shpirtit tuaj aventurier. Nëse do ndiqni gjurmët drejt aventurës dhe kënaqësisë – rruga do t’ju çojë në Kosovë.

Linjat e Via Ferrata: Peja dhe Zubin Potoku

Bëhuni gati për pamje që do t’ju lënë pa frymë. Një alpinist me përvojë, ose jo, linjat Via Ferrata – një në pjesën perëndimore të vendit, tjetra në veri, janë të arritshme për të gjithë.

Për shkak të pozicionit gjeografik të vendit dhe kushteve klimatike, të dy linjat Via Ferrata mund të përdoren në pjesën më të madhe të vitit. Ka grup udhëzuesish profesional të trajnuar mirë, të sigurt dhe miqësorë për t’ju asistuar.

Turne me biçikletë në Pejë, Prishtinë, Junik dhe Graçanica

Një mënyrë eko-miqësore për të përjetuar Kosovën. Merrni me qira një biçikletë për t’u endur vetë ose të bashkoheni në një turne të udhëzuar në vendet historike. Disa janë nën mbrojtjen e UNESCO-s. Ndërsa udhëtoni përreth, mund të ecni mes së kaluarës dhe të tashmës, një udhëtim në historinë e Kosovës. Nëse jeni i guximshëm, ia vlen të bëni çiklizëm nëpër malet e Sharrit.

Hiking, Camping dhe Yoga

Kosovën destinacionin tuaj
Foto nga Telegrami.com

Imagjinoni këtë: Një ditë e re me mjete alpine për shpinës. Duke ecur zbuloni formacione të mrekullueshme të natyrës vetëm disa kilometra larg nga nxitimi urban. Të nesërmen në mëngjes, gjeni ekuilibrin tuaj të brendshëm duke bërë yoga në disa nga pikat më të bukura të Kosovës. Gjithcka është në dorën tuaj.

Kayaking në Liqenin e Badovcit

E kuqe, portokalli, jeshile ose e verdhë. Zgjidhni ngjyrën e kajakut për të lundruar në ujërat blu të Liqenit të Badovcit. Të rrethuar me pyje të harlisura, rreth 16 kilometra nga kryeqyteti i Kosovës. Ju presin aventura dhe gatime fantastike.

Zip-Line në Pejë

Zip line

Njerëzit kanë lindur për të fluturuar, dhe linjat zip janë atje për t’i ndihmuar. Kaloni Kanionin e Rugovës me ajër përgjatë 640 metrave të vijës zip, një nga dhjetë kryesorët në botë. Së pari, ju duhet të ecni përgjatë një shtegu malor freskues për të arritur në vendin e ngritjes. Po pyesni për shpejtësinë e fluturimit? Mund ta mposhtni erën? Kjo varet nga ju për të zbuluar.

“Bukuroshja e Fjetur” në Radavc

Vetëm 11 km larg qytetit të Pejës në Kosovën Perëndimore shtrihet një tunel i ngushtë që është hyrja e shpellës “Bukuroshja e Fjetur” në Radavc. Formacionet e saj shkëmbore formojnë modele të mrekullueshme shumëngjyrëshe. Më tej, brenda, shikoni pellgje guri të krijuara me kalimin e kohës nga ku pikon uji. Një stalaktit në formën e një dore – gishtat e “Bukuroshes së Fjetur” – tregohen drejt katit të shpellës, mbase tek thesaret e fshehura nga koha.

Parku i Aventurave në Pejë

Parku i Aventurave
Foto nga Telegrami.com

Litar nyje, shkallë litari apo rrjetë për ecje. Filloni të përgatiteni për një përvojë absolute të aventurës dhe natyrës. Parku i Aventurave në Pejë, i vendosur në majë të kodrës, pothuajse 900 metra mbi nivelin e detit, ofron një seri platformash të ngritura sipas nivelit të vështirësisë. Jo vetëm argëtuese dhe e sigurt, por edhe pamje e mrekullueshme. Testoni kufijtë tuaj me ritëm galopant!

Skijim natën në shpatet e Boges

Doni romancë, aventurë apo të dyja? Provoni aftësitë tuaja në ski – por me një kusht. Dritat speciale ndriçojnë gjurmët në Boge duke i bërë ato të përshtatshme për ski gjatë natës. Përveç tonifikimit të muskujve dhe përmirësimit të qarkullimit të gjakut tuaj, ky argëtim gjatë natës do jetë i paharrueshëm – dhe shumë romantik.

Shtegu Via Dinarica 

Kosovën destinacionin tuaj

Via Dinarica është një shteg natyror i mahnitshëm që përshkon zemrën e Ballkanit Perëndimor, duke filluar në Slloveni (Alpet Dinarike) deri në Maqedoni (Vargmalit Sharri). Kosova është gjithashtu pjesë e kësaj përvoje të vrullshme. Duhet të jetë patjetër pjesë në destinacionin tuaj të ardhshëm turistik.

Segmenti Kosovar i Via Dinarica shkon nga fshati Reka e Allagës në Luginën e Rugovës, përmes Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna, deri në Gjeravica, maja më e lartë e Kosovës dhe më në fund deri tek Malet e Sharrit. Kur të mendoni për destinacionin tuaj të ardhshëm, mos harroni të përfshini në listë Kosovën.