Ja si të kaloni një fundjavë ëndrrash në Dhërmi!

nga Flogerta Driza

Nga njëra anë deti me hije që variojnë nga blu në jeshil, nga ana tjetër male të larta shkëmbore që duket se prekin qiellin. Dhërmi – një nga fshatrat më tërheqës të Rivierës shqiptare. Pjesa bregdetare që nga kalimi malor i Llogarasë çon në plazhin e Ksamilit. Kjo është dalja e fundit e tokës shqiptare para se të hysh në territorin e sotshëm grek. 

Ju sugjerojmë fillimin ose fundin e verës (shmangni gushtin kur zona mbingarkohet me njerëz) për të vizituar këtë zonë të Shqipërisë me një bukuri unike. Në këtë kohë ka pak turistë dhe mund të pushoni në magjinë plazheve të heshtura. 

Të gjitha të ndryshme, të gjitha të bukura. Nga Jala në Borsh, duke kaluar nëpër Lukovë dhe Qeparo, deri në brigjet përreth Himarës dhe Sarandës, është e vështirë të gjesh një plazh që nuk është në gjendje të të mbërthej zemrën. Çdo bregdet, çdo fshat, çdo hyrje e jugut të Shqipërisë meriton kohën e vet për t’u vizituar.

Dhërmi – Parajsa e Jugut Shqiptar

Plazhi

Foto: @allasimacheva via Twenty20

Dhërmiu, në veçanti, magjeps me qëndrën antike të qytetit. Karakterizohet nga një pjesë e vogël shtëpish të bardha dhe kisha të vogla ortodokse që ia vlen të vizitohen. Zgjidhni një dite kur dielli është më pak i fuqishëm. Vizitoni vende siç është Kisha e Shën Spiridone, kupola blu e së cilës qëndron në panoramën e qytetit. Apo, vizitoni Kishën e Shën Marisë, në majë të malit ku ofron pamje të pakrahasueshme të fshatit dhe bregdetit Jon. 

Dhërmiu, megjithatë, është i njohur mbi të gjitha për pasjen e dy prej plazheve më të bukura jo vetëm të Shqipërisë, por të gjithë Ballkanit. Plazhi i Dhërmiut dhe ai i Drimadhës, xhevahirët e vërtetë të kësaj zone.

Këshillë e dobishme: Para se të hyni në fshatin Dhërmiut ka një udhëkryq. Nëse ktheheni djathtas do të arrini në plazhin e Drimadhës, nëse nëse ktheheni majtas do të arrini në plazhin e Dhërmiut.

Plazhi i Drimadhës

Drimadhes

Plazhi i Drimadhës me gurë të shumtë dhe të bardhë, në të vërtetë, nuk është vetëm i bukur për tu parë, por është edhe vendi ideal nëse udhëtoni me fëmijë. Gjithçka është në dispozicion, mjedisi është jashtëzakonisht i relaksuar dhe deti është aq kristalor sa mund të admirosh peshqit e shumtë në det.

Kostoja për një ombrellë me dy karrige është afërsisht 6 €. Për mysafirët e hotelit përkundrazi përfshihet në çmimin e dhomës. Nëse po kërkoni një vend relaksues dhe tërheqës për të kaluar pushimet tuaja të ardhshme, tashmë e dini se ku të shkoni!

Ku mund të qëndroni?

Hoteli Ionian është zgjidhja ideale për ata që kërkojnë një akomodim të këndshëm dhe të rehatshëm në Dhërmi. Në fakt, hoteli ndodhet pikërisht përballë plazhit të mrekullueshëm të Drymades, më të bukurit në Shqipëri. Hoteli është i përsosur për udhëtarët familjarë. I rehatshëm, shumë afër plazhit dhe i pajisur me dhoma të freskëta dhe të bollshme.

Kliko këtu për ta shkarkuar aplikacionin tani ↓