Orikum: Një fundjavë e magjishme me familjen tuaj

nga Flogerta Driza

Po kërkoni një destinacion ideal për familjen tuaj edhe pse keni fëmijë shumë të vegjël, në Shqipërinë e jugut? Nëse përgjigja është po, fshati Orikum është vendi i duhur për ju. 

Vetëm disa kilometra pas Vlorës, përgjatë rrugës që kalon pranë bregdetit të famshëm shqiptar, merni kthesën dhe aty është fshati Orikum. Një fshat peshkatarësh, me një det shumë të bukur dhe plazhe me guralecë dhe rërë ku të vegjlit mund të argëtohen në paqe. 

Hoteli A&G afër detit, me apartamente të përuruara këtë vit, ofrojnë çdo lloj komoditeti për familjet. Ato janë të bollshme, të freskëta dhe të ajrosura, kanë kuzhinë dhe dhomë të pajisur mirë, TV me ekran të sheshtë, Wi-Fi, një banjo të madhe dhe një tarracë e bukur me pamje nga deti ose nga kodrat. Përballë hotelit, kaloni rrugën, derisa pas rreth pesëdhjetë metrash të arrini në plazhin privat me çadra dhe karrige në shesh.

Kushdo që nuk dëshiron të gatuajë gjatë pushimeve, mos u shqetëso: në zonë ka restorante të ndryshme ku mund të darkoni. 

Çfarë të vizitoni përreth Orikumit?

Kisha e Marmiroit

Kisha e Marmiroit: një kishë e vogël që daton në shekullin e tetë. është një dëshmi e lashtë e Krishterizmit në Shqipëri, ofron pamje befasuese dhe garanton sigurinë për të mos takuar asnjë turist.

Parku Arkeologjik Orikum

Brenda bazës detare të Pashalimanit, në të cilën mund të hyni vetëm me leje paraprake, ndodhet vendi arkeologjik i Orikumit. Pikërisht aty ku Cezari u vendos me trupat e tij për disa muaj gjatë betejave kundër Pompeut. Ndër rrënojat e ndryshme, parku përfshin një teatër të shekullit të 1 pas Krishtit.

Fshati Turistik Llogara

Llogara

Një vend shumë i vlerësuar nga shqiptarët që vijnë këtu veçanërisht gjatë ditëve të nxehta të verës për të shpëtuar nga nxehtësia dhe për të argëtuar fëmijët e tyre. Struktura, në fakt, ka një kopsht të madh, ku disa ekzemplarë të shkëlqyer drerash dhe velësh shëtisin lirshëm e duken si Bambi i vërtetë. Fëmijët mund t’i përkëdhelin madje u lejohet t’i ushqejnë duke blerë një ushqimin special të shitur në vend.

Ekskursion në Karaburun dhe Sazan

Zonat e mëparshme Sazan dhe Karaburun, kanë qënë zona ushtarake dhe jashtë kufijve të publikut. Sazan dhe Karaburun janë hapur për turizëm prej disa vitesh tashmë dhe shpejt hynë në listën e atraksioneve më të bukura në Shqipëri. Fale plazheve të mrekullueshëm me gurë të bardhë, detit të kristaltë dhe natyrës së egër, ky vend është parajsë e vërtetë. 

Të dyja zonat janë të mbushura me bunkerë, tunele nëntokësore dhe streha anti-bërthamore. Sazani në veçanti, karakterizohet nga prania e mbetjeve të shumta të ndërtesave, tani në rrënoja, të cilat, gjatë Luftës së Ftohtë, banoheshin nga ushtarë që punonin në ishullin e Karaburunit. Nga ana tjetër, përveçse ka plazhe si për kartolina, ndodhen shpella të shumta ku strehohen vulat mesdhetare dhe kafshë të tjera.