‘Shumë shqiptarë në Maqedoni do të mbështesin Kosovën’

nga Stefan van Dijk

Mund të jetë ndeshja më e rëndësishme ndonjëherë për Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën. Fituesi është vetëm një ndeshje larg kualifikimit për Euro2020. Ky shans mund të mos kthehet më kurrë. Përveç kësaj, lojtarët shqiptarë do të jenë në të dy anët.

Dy njerëz që dinë gjithçka rreth dy ekipeve kombëtare janë menaxherët e dy llogarive të njohura në Twitter, Albert Hashani (@Kosovanfooty_en) dhe Aleksandar Zlateski (@Macedonianfooty). Të dy jo vetëm që po informojnë njerëzit në vendin e tyre, por edhe tifozë dhe gazetarë të huaj në të gjithë botën. Sidomos ditët e fundit, ka azhurnime të vazhdueshme për këtë mbrëmje të rëndësishme. 

ekipi i kosovesAlberti: “Kjo është dita që kemi pritur, është më shumë sesa një ndeshje futbolli për ne”. Për shkak të krizës nga korona, asnjë tifoz nuk do të lejohet në stadium. Por ky nuk është problemi i vetëm. “Kapiteni ynë, Amir Rrahmani i Napolit, nuk do të luajë për shkak të rregulloreve të koronës në Itali”, tregon Alberti.

Gjithashtu edhe Maqedonia e Veriut përballet me pasojat e krizës  “Elif Elmas, i cili është talenti ynë më i madh, do të mungojë në ndeshje për shkak se ka rezultuar pozitiv pas një testi të fundit në Napoli”, thotë Aleksandar.

“Kishte gjithashtu shqetësime serioze në lidhje me disponueshmërinë e kapitenit Goran Pandev, pasi ai luan në Genoa, ku 17 lojtarë u testuan pozitiv. Sidoqoftë, ai është testuar negativ”, tregon tifozi. Ky është një fat i madh për palën maqedonase, që e sheh Pandevin si lojtarin më të rëndësishëm, edhe pse ai tashmë është 37 vjeç.

Shqiptarët janë ndër lojtarët më të rëndësishëm për Maqedoninë e Veriut

“Bazuar në formën e tij aktuale, do të thoja që Enis Bardhi është gjithashtu shumë i rrezikshëm. Ai është një marrës fenomenal i gjuajtjeve të lira. Do të mbaja një vështrim edhe tek Arijan Ademi dhe Boban Nikollov”. Interesante të dëgjosh se dy lojtarë shqiptarë janë ndër më të rrezikshmit në ekip. Visar Musliu dhe Ezgjan Alioski pritet të luajnë kundër Kosovës gjithashtu.

A do të jetë problem për lojtarët shqiptarë të shënojnë kundër Kosovës? Alberti nuk mendon kështu. “Ata janë lojtarë profesionistë të futbollit dhe unë pres që ata të japin më të mirën e tyre të enjten”.

‘Kolegu’ i tij maqedonas pajtohet me atë. “Nga njëra anë, ju do të mendonit se lojtarët do të jepnin gjithçka për të arritur një turne të madh, pavarësisht nëse ata kanë dobësi emocionale për vendin tjetër. Por nga ana tjetër, mund të jetë e vështirë për Bardhin dhe Musliun në veçanti. Nëse Bardhi arrin të shënojë një gol, unë imagjinoj se ai nuk do ta festojë atë. Ashtu siç e shihni në situatat kur një lojtar shënon kundër ish-skuadrës së tij dhe ai zgjedh të mos festojë golin”, thotë Aleksandar.

‘Shumë tifozë në Maqedoni do të mbështesin Kosovën’

Po tifozët? A kanë dyshime ata me gjak shqiptarë? Ata e dinë se kur Kosova të kalojë në një nga ngjarjet më të mëdha sportive në planet, e gjithë bota do të njohë një ekip ‘me të gjithë shqiptarë’.

Arc de Triomphe Shkup

Shkupi

“Grupet e tifozëve Shkendija dhe Shkupi, për shembull, tashmë e kanë bërë të qartë se ata do të mbështesin Kosovën”, thotë Aleksandar. Përjashtimet e vetme mund të jenë familjet e lojtarëve dhe punonjësit shqiptarë në federatën e futbollit. Këtu përfshihet presidenti i federatës, shqiptari Muamed Sejdini. Albert mendon se shumica e shqiptarëve do ta mbështesin Kosovën. “Unë do të doja t’i falënderoja të gjithë, pasi ne vërtet ndiejmë dhe kemi nevojë për mbështetjen e tyre”, thotë Alberti.

Si do të përfundojë? “Unë pres një ndeshje të tensionuar me shumë nerva. Shumë gjëra janë në rregull dhe asnjë lojtar nuk do të dëshirojë të bëjë një gabim. Skuadra që do të trajtojë më mirë presionin do të dalë në krye. Pavarësisht se Maqedonia e Veriut është pa Elmas, Kosova duket se do të ketë më shumë probleme me skuadrën e tyre. Mendoj se do të fitojmë 2-1”, parashikon Aleksandar. Në anën tjetër edhe Alberti është optimist për Kosovën.

“Në të vërtetë po na mungojnë disa lojtarë kryesorë si Rrahmani, Rashica, Muriqi dhe Bernard Berisha. Mirëpo ende kemi disa djem të talentuar, të gatshëm për të bërë ndryshimin. Jam i bindur që në fund Kosova do të festojë. Evropa do të jetë krenare për historinë tonë”, thotë ai.

dua Marketplace banner