“Taktikat e dashurisë” (Tatics Of Love) – Romanca që duhet ta shihni!

nga Argjenda Selmani

“Taktika e dashurisë” është një nga komeditë më të reja romantike turke të Netflix. Filmi ka marrë shumë vëmendje së fundmi. Nëse po planifikoni ta shikoni, këtu janë disa fakte që mund të dëshironi të dini rreth filmit “Taktikat e dashurisë”.

U morrë një përrallë nga letërsia turke, solli romancën e Aslit dhe Keremit, grumbulloi mbi të çdo romancë hollivudiane dhe klishe vetëm për  të pasqyruar dashuri dhe të qeshura. Te “Taktikat e dashurisë” luajnë Demet Özdemir si Asli dhe Sukru Ozyildiz si Kerem. Pjesa tjetër e kastit përfshin Hande Yilmaz, Atakan Çelik, Deniz Baydar, Yasemin Yazici dhe disa të tjerë. Filmi është 98 minuta i dubluar dhe ka titra anglisht.

Ngjarja e filmit

love tactics

Një profesioniste reklamash që është edhe stiliste/blogere nuk beson në dashuri, kështu që ajo vendos një bast për të bërë dikë të bjerë kokë e këmbë në dashuri me të – me taktika të pazakonta.

Asli (Demet Özdemir) dhe Kerem (Sukru Ozyildiz) lulëzojnë në jetën e tyre persoanle. Asli shkruan postimet e saj në blog duke detajuar se sa të parashikueshëm dhe të tmerrshëm janë disa burra dhe duke rrënjosur mençurinë për të anashkaluar këto klishe të dukshme dhe për t’u dalluar si gra të forta dhe të pavarura. Ndërkohë Kerem është lojtari tipik. Ai mendon se i ka të gjitha gratë dhe e di saktësisht se si të zhgënjejë këdo që kalon rrugën e tij. Pra, natyrshëm, dyshja vendosin një bast me rrethet e tyre përkatëse të miqve, duke vendosur të bëjnë tjetrin të dashurohet me ta.

Filmat turk përveç “Taktika të dashurisë” që mund t’i shikoni në Netflix

Turqia është bërë një kontribues i madh në kinema vitet e fundit, me mijëra artistë të talentuar që tregojnë histori autentike që rezonojnë në mbarë botën. Këtu janë disa rekomandime për ju.

Atiye

movie

Ky është një serial thriller fantazi për një piktore femër, Atiye, nga Stambolli, jeta e përsosur e së cilës kthehet përmbys pas kryqëzimit me një arkeolog që sapo ka bërë një zbulim magjepsës. Drama që vijon ka të bëjë me udhëtimin e artistes për të zbuluar lidhjen misterioze me fëmijërinë e saj. Ka sekrete, tregime dhe mitologji të Lindjes së Mesme dhe pamje të bukura.

Eksi Elmalar

Tani, nëse ju pëlqen ideja e një komedie moderne shekspiriane, kjo është për ju! Është një histori e bukur dhe dramatike. Ai flet për pasurinë e një vajze turke të lindur në një fshat gjatë viteve 1950 – një kohë kur zakonet dhe traditat lindore mbytën ëndrrat dhe të drejtat e grave. Ky qytet ishte i njohur për dy gjëra. Pemishtet e mollëve të kryetarit dhe vajzat e kryetarit. Dhe përralla rrëfehet nga vajza më e vogël e kryebashkiakut, Muazzez. 

Kis Günesi

Nëse ju pëlqejnë historitë me detektivë, këtu është një për ju. Teksa luante në kopsht, një djalë i quajtur Efe sheh diçka që do t’i ndryshojë jetën përgjithmonë. Menjëherë pas kësaj, fëmija është dëshmitar i vdekjes së babait të tij.

popcorn movies

Atë ja dhanë një peshkatari modest. Ai e rriti për të jetuar rreth detit. Si i rritur, Efe mëson për familjen e tij të vërtetë. Ai shkon në një mision hakmarrjeje dhe shpengimi, duke e mbajtur sekret identitetin e tij. Ky serial ndjek Efenë teksa ai kërkon për identitetin e tij të vërtetë dhe për të korrigjuar gabimet e së kaluarës.

Istanbul Kirmizis

Këtu është një film i mirë i qetë i bazuar në një roman. Orhan, një ish-shkrimtar, që jeton në Londër, kthehet në Stambollin e tij të lindjes. Ai kthehet për të ndihmuar një regjisor të famshëm, Deniz, të redaktojë librin e tij të parë. Natën e parë të kthimit, redaktori zhduket. Orhani e gjen veten të bllokuar brenda rrjetës së marrëdhënieve të ngatërruara dhe anëtarëve të çuditshëm të familjes së Deniz.