Turizmi i rrugëve më të bukura Shqiptare

nga Flogerta Driza

Turizmi i rrugëve më të bukura të Shqipërisë. Pavarësisht vështirësive që po kalojmë tani, kjo nuk do të thotë se duhet të prishim planet tona për të udhëtuar dhe për të bërë turizëm.

Përkundrazi jemi të bindur se do dalim nga kjo krizë më të fortë se kurrë. Sot do t’ju sjellim diçka ndryshe nga turizmi malor, detar apo historik.Po, po ashtu është, rrugët. Më lejoni t’jua shpjegoj. Më poshtë do t’ju radhis rrugët më të bukura të vendit, ku kënaqësia për të udhëtuar në to, do t’ju shtoj dëshirën të vini më shpesh. 

Vozitja është mënyra më e lehtë për të parë Shqipërinë. Ju mund të jeni një ciklist i dashuruar pas natyrës, ose doni të vozisni sepse ju pëlqejnë rrugët e gjata. Siqoftë ja tek keni sugjerimet tona.

Së pari, një sqarim të shkurtër për sigurinë rrugore në Shqipëri

Trafiku mund të jetë kaotik, sidomos gjatë verës, por vetëm në kryeqytet. Infrastruktura rrugore është e mirë ndërsa shtigjet për çiklizëm dhe biçikletat janë mjaft të rregullta.
Bllokimet e trafikut janë një problem kryesisht i rrugëve në Tiranë, ndërsa në pjesë të tjera të vendit trafiku shpesh mund të shkaktohet nga një tufë delesh kalimtare. Pothuajse i gjithë vendi është i sigurt për të vozitur ose për çiklizëm. 

rrugeve

Rrugët më të bukura në Shqipëri

Është e vështirë të vësh gishtin se cila prej rrugëve është më e bukura, Llogaraja apo Leqet e Hotit? Njëra merr rrugën për në det dhe tjetra për në zemër të maleve.

Rruga për në Vermosh ose Leqet e Hotit

Cyclingabout.com thotë se nëse doni të bëni xhiro me biçikletë, kjo është një nga 40 rrugët më të bukura në botë. Rruga drejtohet tek Alpet Shqiptare që njihen ndryshe edhe si Bjeshkët e Kurorëzuara, përgjatë kufirit me Malin e Zi. Rruga mbyllet në Shkodër ku mund të keni gjithcka për të parë. Shkodra është shtëpia e Muzeut Kombëtar të Fotografive Marubi dhe artdashësve të shumtë. Ndërkohë, Liqeni i Shkodrës është një nga rezervat më të mëdha të shpendëve në Evropë.

Koha më e mirë për të shkuar: nga prilli deri në shtator. Më e mira për vozitje ose çiklizëm.

Qafa e Llogarasë

rrugeve

Foto: Elion Jashari / unsplash

Nëse vini në Shqipëri, Llogaraja duhet të jetë pjesë e udhëtimit tuaj patjetër. Rruga dredha-dredha zbret nga maja më e lartë e 1.043 metra mbi nivelin e detit dhe del në bregdetin Jon.

Rruga lidh Rivierën Shqiptare me Dukatin, Orikumin dhe Vlorën. Zona e Vlorës është shtëpia e vendbanimeve të shumta antike si Parku Kombëtar Amantia, në fshatrat Dukat dhe Tragjas.

Koha më e mirë për të shkuar: Parku Kombëtar i Llogarasë është një destinacion i disponueshëm gjatë gjithë vitit por koha më e mirë për të vizituar zonën është nga prilli deri në tetor. Sezoni i pikut është nga mesi i qershorit deri në gusht.

Rruga bregdetare e Rivierës Shqiptare

Riviera

Foto: Komuna e Himarë

Riviera shqiptare përfshin zonën nga Malet e Vetëtimës deri në ishullin Tongo. Rruga shkon përgjatë bregdetit dhe në Palasa, Dhërmi, Himarë, Qeparo, Borsh, Llukova, Saranda, Ksamili dhe Butrint. Secila prej këtyre vendeve është një destinacion parajsë më vete për pushimet verore.

Rruga vazhdon mes ullishteve, agrumeve dhe fshatrave të vegjël bregdetarë. Plazhet më të bukura në Shqipëri gjenden në këtë zonë.

Koha më e mirë për të shkuar: Riviera shqiptare sheh numrin më të madh të vizitorëve gjatë sezonit të verës. Megjithatë zona dhe Parku Kombëtar i Butrintit janë destinacione gjatë gjithë vitit. Megjithatë, koha më e mirë për të vizituar ndryshon nga prilli deri në tetor. 

Qafa e Muzinës

Riviera sigurisht nuk është tërheqja e vetme në jug të Shqipërisë. Rruga tjetër është nga Saranda për në Gjirokastër përmes Qafës së Muzinës. Rruga shkon përgjatë lumit Bistricë dhe fillon të ngjitet në Qafën e Muzinës deri në 580 metra mbi nivelin e detit. Por para se të filloni të ngjiteni ka disa vende për t’u vizituar kështu që merreni shtruar.

Koha më e mirë për të shkuar atje: Koha më e mirë për ta vozitur këtë rrugë është në pranverë dhe verë. Ngjyrat që do të shihni janë vetëm blu dhe jeshile. 

rruga

Rruga për në Kepin e Rodonit

Vendi i përsosur për të filluar këtë udhëtim është në Gjirin e Lalzit. E vendosur në Bregdetin Adriatik, në veri të qytetit të Durrësit, Kepi i Rodonit është një mundësi e shkëlqyer për një udhëtim ditor nga Tirana. Gjiri i Lalzit vizitohet më së shumti gjatë sezonit të verës nga turistë shqiptarë dhe ndërkombëtarë. 

Kepi ​​lidhet me mite dhe legjenda të lashta. Ata thonë se u emërua pas perëndisë ilire pagane të detit, Redon. Rruga drejt pelerinës gjarpëron mes fshatrave të vegjël bregdetarë dhe kodrave poshtë detit.

Koha më e mirë për të vizituar: Periudha më ideale për të vizituar është nga maji deri në shtator. 

Sigurisht turizmi i rrugëve të Shqipërisë është tërheqje turistike veçanërisht për çiklistët, por pse të mos e shjoni edhe kur udhëtoni nga një destinacion në tjetrin.